Városlista
2025. február 6, csütörtök - Dóra

Hírek

2013. Augusztus 07. 22:32, szerda | Belföld
Forrás: MNO

A jegybank visszafizette az IMF-hitelt

A jegybank visszafizette az IMF-hitelt

Teljes egészében visszafizette a 2009-ben felvett IMF-hitelt a Magyar Nemzeti Bank – közölte az MNB honlapján szerdán. A tranzakcióra kedden került sor.

A Magyar Nemzeti Bank augusztus 6-án teljes egészében visszafizette az IMF felé fennálló hitelét, így nincs további hiteltartozása a valutaalap felé – olvasható a jegybank honlapjára felkerült közleményben. A jegybank igazgatóságának korábbi döntése alapján az MNB 2013. augusztus 6-án előtörlesztette az IMF-től 2009-ben felvett hitel még fennálló részét 632,25 millió SDR (mintegy 721 millió euró) összegben. A hitelt 2009. június 25-én vette fel az MNB a devizatartalék növelése céljából 1264,5 millió SDR (mintegy 1443 millió euró) értékben. A hitel visszafizetése 2012 szeptemberében kezdődött el, és mindeddig a tartozás felét törlesztette le a jegybank. Az utolsó törlesztés 2014 júniusában lett volna esedékes.

A lépés eredményeként a nemzetgazdaság egy éven belül lejáró külső adóssága a devizatartalékkal együtt mérséklődött, így a devizatartalék-megfelelés nem változik. Emellett az előtörlesztés kismértékben javítja az MNB kamateredményét – közölte az MNB.

Egy évvel korábban törleszt Magyarország

Ismert, Orbán Viktor Tusnádfürdőn jelentette be: az IMF-hitel törlesztésével kapcsolatban arra utasította a nemzetgazdasági minisztert, hogy – bár csak később járna le a Nemzetközi Valutaalapnak fizetendő kölcsön – még a nyár folyamán végtörlesszen. „Az ehhez szükséges összeg rendelkezésre áll, az elmúlt három évben a magyarok megtermelték ezt a pénzt” – hangsúlyozta akkor a miniszterelnök.

Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter július 25-én levélben jelezte Reza Moghadam, a Nemzetközi Valutaalap igazgatója felé, hogy Magyarország még az esedékessége előtt, 2013. augusztus 12-éig vissza kívánja fizetni 2008-ban felvett IMF-hitelét.

A Magyar Nemzeti Bank igazgatósága közben úgy döntött, hogy az MNB által felvett, kis összegű fennmaradó IMF-hiteltartozást előtörleszti a kormány hasonló lépésével párhuzamosan.

Ilyet még nem látott az IMF

A Magyar Nemzet hétfői összeállításából az derült ki, hogy olyan gyorsan, méretéhez képest olyan nagy összeget – 2,2 milliárd eurót –, mint Magyarország, még egyetlen európai állam sem végtörlesztett idő előtt a Nemzetközi Valutaalap történetében.

Az IMF-előtörlesztés rövid távon, átmenetileg mintegy 700 milliárd forinttal csökkenti az államadósságot és annak GDP-hez mért arányát is 2,2 százalékkal. Ennek hatására – viszonylag erős forintárfolyam mellett – várhatóan ismét 80 százalék alá csökken a harmadik negyedévben az adósságráta – mondta augusztus elején Borbély László András, az Államadósság-kezelő Központ (ÁKK) vezérigazgató-helyettese. A szakember szerint ha a gazdaság megfelelően növekszik, akkor az év végére a 2012. év végi szint (79,2 százalék) alatt alakulhat az adósságráta.

Címkék: Kormány-gazdaság

Ezek érdekelhetnek még

2025. Február 06. 07:47, csütörtök | Belföld

NAV: egyre népszerűbb az Online Nyomtatványkitöltő Alkalmazás

Egyre népszerűbb az Online Nyomtatványkitöltő Alkalmazás (ONYA), amelyen keresztül tavaly több mint 1,2 millió beadvány érkezett, míg 2023-ban 770 ezer - közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) szerdán az MTI-vel.

2025. Február 05. 07:45, szerda | Belföld

Energiaügyi Minisztérium: több mint 10 ezer kifizetésnél tart a Napenergia Plusz Program

A Napenergia Plusz Programban nyertes családok száma mára meghaladta a 21 ezret és felüknek már utaltak is a támogatásból - közölte az Energiaügyi Minisztérium (EM) kedden a Facebook oldalán.

2025. Február 05. 07:44, szerda | Belföld

Tűz volt a Puskás Arénában

Tűz ütött ki a Puskás Arénában, a hatodik emeleten két légtechnikai berendezés égett - tájékoztatta a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivő-helyettese kedden este az MTI-t.

2025. Február 05. 07:41, szerda | Belföld

Orbán Viktor: kibővül az otthonfelújítási program úgy, hogy a nyugdíjasok is felvehessék

Van egy vidéki otthonfelújítási program családosoknak, ötezernél kisebb településeken. Ezt ki fogjuk bővíteni, úgy, hogy a nyugdíjasok is felvehessék -