Városlista
2025. április 18, péntek - Andrea

Hírek

2018. Október 14. 07:23, vasárnap | Belföld
Forrás: mti

Exkluzív interjú a torinói lepel elismert szakértőjével az M5 csatornán

Exkluzív interjú a torinói lepel elismert szakértőjével az M5 csatornán

Exkluzív interjút sugároz a torinói lepel elismert szakértőjével, John P. Jackson fizikussal az M5 kulturális csatorna hétfőn este - tájékoztatta az MTVA Sajtó Osztálya az MTI-t.

Az amerikai fizikusprofesszor szeptember 23. és 29. között kilenc magyarországi helyszínt, köztük Szegedet, Pécset, Győrt és a fővárosi Erkel Színházat és a Szent István-bazilikát is érintő előadókörúton vett részt, amelyen a tudomány és hit képviselőit évtizedek óta foglalkoztató ereklyéről beszélt.

A torinói leplet, amely egy sérüléseket szenvedett ember képét ábrázolja, a hívők Jézus Krisztus halotti lepleként tisztelik. Az ereklyét a torinói Keresztelő Szent János-katedrálisban őrzik.

1978-ban a Vatikán engedélyével egy John P. Jackson vezette, 30 válogatott tudósból álló kutatócsoport (STURP - Shroud of Turin Research Project) alapos és korszerű multidiszciplináris vizsgálatot, többek között szénizotópos kormeghatározást végezhetett a leplen. Az azóta lefolytatott vizsgálatok és mérések közvetlenül vagy közvetve mind az akkori eredményekre épülnek.

A szénizotópos kormeghatározást nem John P. Jackson végezte személyesen, a professzor ennek eredményét - miszerint a lepel 13-14. századi lenne - a mai napig kérdésesnek tartja. Szerinte a lepel valójában az utolsó vacsora asztalterítője volt, amellyel aztán letakarták Jézus holttesttét.

John P. Jackson az elmúlt évtizedekben folytatta a lepel kutatását, figyelmét a történelmi, kulturális és liturgikus kérdések felé is fordítva tárt fel újabb összefüggéseket.

A fizikussal készült interjút hétfőn este 21 órától láthatják a közmédia M5 csatornájának nézői a Titkok és ereklyék című dokumentum-sorozatban.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Április 17. 07:40, csütörtök | Belföld

Mávinform: húsvétkor többletkapacitással működik a MÁV-csoport

A húsvéti ünnepek alatt jármű többletkapacitással működnek a MÁV-csoport szolgáltatásai mindenhol ahol szükséges - tájékoztatta a Mávinform szerdán az MTI-t.

2025. Április 17. 07:36, csütörtök | Belföld

Magyarországon vizsgálódik a LIBE küldöttség

Az uniós értékek helyzetével kapcsolatos témákat vizsgált az Európai Parlament Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottsága (LIBE) öttagú küldöttsége három napon át Budapesten.

2025. Április 16. 07:32, szerda | Belföld

Átadták az M44-es gyorsforgalmi út M5-ös autópálya és Szentkirály közötti szakaszát

Átadták az M44-es gyorsforgalmi útnak az M5-ös autópályát és Szentkirályt összekötő több mint 30 kilométer hosszú új szakaszát, amelynek köszönhetően Kecskeméttől immár Békéscsabáig kétszer kétsávon közlekedhetnek az autósok