Hírek
2018. Február 18. 05:00, vasárnap |
Belföld
Forrás: Kossuth Rádió / Európai Idő
A Brexittel az Európai Parlament létszáma is csökken
73 brit képviselői hely szabadul fel az Európai Parlamentben, amelyből 27-et a tagállamok egy része között osztanának szét, míg a maradékot az esetleges későbbi bővítésre tartalékolnák.
Tóth Norbert, az Alapjogokért Központ kutatója a Kossuth Rádió Európai Idő című műsorában elmondta: az egyes tagországokra jutó képviseleti helyek csökkenő mértékben arányosak a lakosság számával.
„Ezt azt jelenti, hogy minél népesebb egy tagállam, annál több szavazópolgárt képvisel egy európai parlamenti képviselő. A nagy tagállamok azt mondják, hogy a csökkenő arányosság elve nem érvényesül maradék nélkül jelenleg az Európai Parlamentben” – közölte a szakértő.
Az Európai Tanács ülése dönt a parlament összetételéről
A nagy tagállamok képviselik azt az elvet, hogy a felszabaduló 73 brit mandátum egy részét el kell osztani a bent maradó tagállamok között, úgy, hogy alapvetően „a nagyokat kompenzálják” – mondta. A jövő hét pénteki Európai Tanács ülése fog dönteni az Európai Parlament 2019 utáni összetételéről – tette hozzá.
Az Európai Parlament napokban elfogadott határozata arra utal, hogy nem osztanák el mind a 73 mandátumot, hanem tartalékolnának a bővítésekre – vélekedett Tóth Norbert.
Az Európai Parlament kezdeményezi a mandátumok elosztását, de végül az Európai Tanácsnak kell egyhangú szavazással eldönteni azt, hogyan osztják meg a mandátumokat egymás között a tagállamok – közölte.
A cikk az Euranet Plus szervezettel, az Európai Unióról szóló hírek legfontosabb rádiós hálózatával együttműködésben készült. Értsük meg jobban Európát!
Ezek érdekelhetnek még
2026. Július 23. 13:00, csütörtök | Belföld
NKA-ügy - Tarr Zoltán: tovább fokozódik a botrány
Tovább fokozódik a \"Hankó-botrány\", az ügyészség nyomozói kedden lefoglalták a Fidesz szervereit, szerdán pedig egy újabb embert vettek őrizetbe a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) támogatásai miatt folyó nyomozás ügyében
2026. Július 23. 10:00, csütörtök | Belföld
A legfőbb ügyész lemondása - Magyar Péter: az ország újabb Orbán-bábtól szabadult meg
A legfőbb ügyész lemondásával \"az ország újabb Orbán-bábtól szabadult meg\" - reagált a miniszterelnök Nagy Gábor Bálint bejelentésére.
2026. Július 23. 07:22, csütörtök | Belföld
Lemondott Nagy Gábor Bálint legfőbb ügyész
Nagy Gábor Bálint legfőbb ügyész szerdán benyújtotta lemondását, az erről szóló közlemény az ügyészség honlapján jelent meg.
2026. Július 23. 07:21, csütörtök | Belföld
Vitézy Dávid ismertette a vasútfejlesztés tízéves programját, az M3-as metró meghosszabbítását is bejelentette
Vitézy Dávid és Magyar Péter ismertette a tizenöt éves Baross Gábor Terv következő tíz évre szóló vasútfejlesztési munkatervét.
