Hírek
2011. November 03. 07:45, csütörtök |
Belföld
Forrás: ELTE
A gazdag országokban nagyobb a pesszimizmus
A BBC World Service megrendelésére készített kutatás szerint a gazdasági válságot alapvetően máshogy látják a világ különböző pontjain.
A 25 országra kiterjedt felmérés szerint a fejlett világ fogyasztói borúlátóak, miközben a fejlődő államok polgárai bizakodásuknak adtak hangot. A kutatást a Globescan végezte, több mint 25.000 ember megkérdezésével. A kutatás eredménye a gazdasági válságból való kilábalás különböző képességét és eltérő ütemét tükrözi.
Különösen Japán, Nagy-Britannia és Franciaország lakóira jellemző a csüggedés, mindhárom országban tíz százalék alatt maradt azok aránya, akik "jó időket" várnak a következő évekre. Kifejezetten rossz dolgokra számít ugyanakkor a megkérdezettek több mint fele e három országban. A pesszimisták minden jómódú országban többen voltak, mint a derűlátóak, ám ennél kisebb volt az átlagos eltérés a két tábor népessége között.
A mintázat alól Németország jelent fontos kivételt. Itt a megkérdezettek 36 százaléka jó vagy "inkább jó" idők beköszöntében bízik, és ennél kevesebben várnak további visszaesést. Ugyanakkor, Németországban a legnagyobb tábort azok alkotják, akik vegyesen várnak jó és rossz fejleményeket.
A fejlődő világban szinte minden országban a bizakodók tábora került többségbe. Nigériában az optimisták aránya a 70 százalékot is meghaladta, de Kenyában és Egyiptomban is zömében kedvezőek a várakozások. Oroszországban, Chilében és Ecuadorban az optimisták csak kevéssel vezetnek a borúlátóak előtt. Az egyetlen kivételt e csoportban Pakisztán hozta, ahol a pesszimista véleményből volt több.
Az attitűdök különbsége nagyjából pontosan tükrözi, hogy adott országoknak hogyan sikerült eddig átvészelniük a gazdasági válságot: erős növekedéssel a fejlődő államokban és visszaeséssel a gazdag világban. Az eredmények egybecsengenek a gazdasági elemzők várakozásaival is az adott országok lehetőségeit tekintve. A mintavétel idén július és szeptember között történt, és azóta az euró-zóna országaiban még tovább is fokozódott a bizonytalanság - emlékeztet a BBC News.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Március 07. 12:00, szombat | Belföld
Megkezdődik szerdán az Adria kőolajvezeték kapacitásteszt-sorozata
Megkezdődik szerdán az Adria kőolajvezeték 11 hónapos, hosszú távú kapacitásteszt-sorozata – közölte a Mol pénteken az MTI-vel.
2026. Március 07. 10:00, szombat | Belföld
Szijjártó Péter: Magyarország nem kér a zsarolásból, nem kér a fenyegetőzésből
A fenyegetőzés és a zsarolás leállítására, a választási beavatkozások beszüntetésére szólította fel Ukrajnát Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken az ország budapesti nagykövetsége előtt.
2026. Március 07. 10:00, szombat | Belföld
Nébih: Bács-Kiskun vármegyében ismét igazolták a madárinfluenzát
2026. Március 06. 12:00, péntek | Belföld
Választás 2026 - Péntek délután vagy szombaton sorsolják ki a jelöltek szavazólapi sorrendjét
Péntek délután vagy szombaton sorsolják ki az egyéni választókerületi bizottságokban, hogy a képviselőjelöltek milyen sorrendben kövessék egymást az országgyűlési választás szavazólapjain.

