Városlista
2026. április 23, csütörtök - Béla

Hírek

2011. Augusztus 12. 07:41, péntek | Belföld
Forrás: OrientPress

A nők szívét jobban károsítja a dohányzás

A nők szívét jobban károsítja a dohányzás

30 évig tartó vizsgálat során tudósok megállapították, hogy azoknál a nőknél, akik rászoknak a dohányzásra, sokkal nagyobb a szívbetegségek kialakulásának esélye, mint a hasonló káros szenvedéllyel bíró férfiaknál.

A kockázat a tanulmányok szerint akár 25 százalékkal is nagyobb lehet a nők körében.

A vizsgálatban - amelynek eredményei a The Lancet című folyóiratban jelentek meg - összesen 2,4 millió ember vett részt a 30 év alatt. Az összegyűjtött adatok kielemzése után a tudósok egyértelműen megállapították, hogy a dohányos nőknek 25 százalékkal nagyobb az esélyük a szívbetegségekre, mint a férfiaknak.

Az okok egyelőre tisztázatlanok, a British Heart Association szerint minden esetre az eredmények ijesztőek, mivel a felmérések szerint a nők sokkal kevesebb cigarettát szívnak el átlagosan, mint a férfiak. Elméletek ugyanakkor már születtek a jelenség megmagyarázására.

Az egyik szerint a nemek közötti biológiai különbségekben keresendő az ok, ami miatt a nők hajalmosabbak a szívkoszorúér-betegségre. A másik szerint ugyanakkor lehetséges, hogy a nők szervezete több káros és rákkeltő anyagot választ ki a dohányfüstből, ami miatt a szívük is jobban károsodik. A tudósok a jövőben ezt a két elméletet próbálják majd igazolni, illetve cáfolni.

OrientPress Hírügynökség

Címkék: vizsgálat

Ezek érdekelhetnek még

2026. Április 22. 14:00, szerda | Belföld

Május 9-re hívta össze az Országgyűlés alakuló ülését a köztársasági elnök

Május 9-én 10 órára hívta össze az új Országgyűlés alakuló ülését Sulyok Tamás köztársasági elnök - közölte a Sándor-palota az MTI-vel.

2026. Április 22. 14:00, szerda | Belföld

Orbán Viktor is aláírta a Sulyok Tamás köztársasági elnököt támogató petíciót

Orbán Viktor is aláírta a Sulyok Tamás köztársasági elnököt támogató petíciót, a miniszterelnök kedden Facebook-oldalán azt közölte: \"én már aláírtam\".

2026. Április 22. 10:00, szerda | Belföld

Magyar Péter: garanciát kértem a felvidéki magyarokat börtönnel fenyegető szlovák jogszabály hatályon kívül helyezésére

Garanciát kért Magyar Péter leendő miniszterelnök Robert Fico szlovák kormányfőtől kedden arra, hogy a felvidéki magyarokat börtönnel fenyegető jogszabályt Szlovákia hatályon kívül helyezi.