Hírek
2022. December 31. 15:37, szombat |
Belföld
Forrás: Rendőrség
Az alvás önmagában nem elég, ha este sokat iszunk, reggel bőven lesz alkohol a vérünkben
Egy átbulizott éjszaka és néhány óra alvás után sokan úgy ülnek autóba, hogy nincsenek tudatában annak, hogy a vérük alkoholkoncentrációja alapján bűncselekményt is elkövethetnek, de az esetleges pénzbírság mértéke is jelentős.
Az alkoholtűrő képesség egyénenként eltérő, de a közlekedési helyzetekre reagálást a legkisebb mérték is befolyásolja.
Rengeteg téves információ terjed az alkohollal kapcsolatban. Fontos tudni, hogy a józanodás időtartama kizárólag az elfogyasztott alkohol mennyiségétől és szervezetünk lebontó képességétől függ. Ezt a képességet az aktuális pszichés állapot befolyásolja. Tehát ahhoz, hogy szervezetünk lebontsta az alkoholt időre van szükség.
Manapság léteznek okostelefonra telepíthető alkohollebontást jelző kalkulátorok, ám a rengeteg bizonytalansági tényező miatt az ezek által megadott tisztulási idő maximum csak tájékoztatásra jó, arra nem, hogy biztonságban volán mögé üljünk.
Az eljárás során nem azt kell bizonyítani, hogy a szervezetben lévő alkohol koncentráció a vezetés idején fennállt -e, hanem azt, hogy a vezetés időpontjában a szervezetben volt-e olyan mennyiségű alkohol, amely 0,5 gramm/liter véralkohol, illetve 0,25milligramm/liter levegőalkohol koncentráció előidézésére volt alkalmas. Így a járművezetők már azon cselekménye is szankciót von maga után, amikor a szeszesital fogyasztást követően úgy kezdik meg a járművezetést, hogy a szeszesital vezetési képességre hátrányos hatása még esetlegesen ki sem alakult. A bíróságnak nem kell az egyéni befolyásoltságot vizsgálnia, mérlegelés nélkül ittasnak kell tekinteni azt, akinek a szervezetében a véralkohol szintje a meghatározott értéket meghaladja.
Ezt a határértéket nagyon könnyű elérni, egy 60-80 kilós átlagember számára elég hozzá két pohár bor vagy egy korsó sör. De az is tény, hogy mindenkinek különböző az alkoholtűrő-képessége, és az sem mindegy, hogy mennyit ivott (nem alkoholt) és evett valaki az alkoholfogyasztás mellett.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Június 07. 16:00, vasárnap | Belföld
Munkaerőhiánytól tartanak a vendégmunkások alkalmazásának szigorítása kapcsán
A gazdaság növekedési kilátásainak romlásától tartanak szakmai szervezetek a vendégmunkások munkavállalási lehetőségeinek szigorítása miatt
2026. Június 07. 16:00, vasárnap | Belföld
Kármán András: bizalmat kapott Magyarország és a jelenlegi gazdaságpolitikai irány a három nagy hitelminősítőtől
Bizalmat kapott Magyarország és ezzel a jelenlegi költségvetési, gazdaságpolitikai irány is
2026. Június 07. 13:00, vasárnap | Belföld
Lannert Judit: az iskolai autonómia erősítésére és gyermekközpontú közoktatási irányításra van szükség
Az iskolai autonómia erősítésére, valamint főleg a gyermekközpontúságra és a kompetenciákra fókuszáló közoktatási irányítás létrehozására van szükség
2026. Június 07. 11:00, vasárnap | Belföld
Hegyi Zsolt: június 20-án indul a nyári főszezoni balatoni menetrend
Június 20-án indul, és a MÁV elektronikus rendszereiben hamarosan elérhető lesz a nyári főszezoni balatoni menetrend - jelentette be a MÁV-csoport vezérigazgatója a Facebook-oldalára szombaton feltöltött videójában.
