Városlista
2026. március 7, szombat - Tamás

Hírek

2012. Május 14. 14:09, hétfő | Külföld
Forrás: mno.hu / MTI

Csökkenteniük kell az áramfogyasztást

Csökkenteniük kell az áramfogyasztást

A japán kormány arra kéri a szigetország középső és nyugati részének háztartásait és vállalatait, hogy 20 százalékig terjedő mértékben csökkentsék áramfelhasználásukat a nyári időszakban.

A japán sajtó vasárnapi jelentése szerint a korlátozásra azért van szükség, mert a klímaberendezések működtetésének nyári főszezonja idején az országban energiahiány léphet fel az atomerőművi leállások miatt. Japán középső részén jelenleg az összes atomerőmű szünetelteti működését a biztonsági átvizsgálások miatt.

Kötelező karbantartás miatt az utolsó, még aktív atomreaktorát is leállította a múlt szombaton Japán, és ezzel 42 éve először maradt – átmenetileg – atomenergia nélkül. Jelenleg a szigetországnak 50 atomreaktora van – a négy kieső fukusimai reaktorral csökkent az eredetileg 54 reaktor – de ezeket a kötelező ellenőrzések után nem lehet újraindítani, amíg a létesítmények az atomerőművi stressztesztek első fordulóját nem teljesítik.

Egyelőre bizonytalan, hogy meddig tart a leállás, utoljára 1970. április 30-tól május 4-ig maradt atomenergia nélkül Japán, de akkor csupán két reaktort kellett ehhez leállítani.

A kormány most új, átfogó energiatervet dolgoz ki, elvetve azt a korábbi stratégiát, amelynek értelmében 2030-ig több mint 50 százalékkal tovább növelték volna a nukleáris energia arányát a japán gazdaságban, ahol a tavaly márciusi fukusimai atomerőmű-tragédia nyomán szigorítják az atomenergia felhasználását.

MTI / mno

Ezek érdekelhetnek még

2026. Március 07. 13:00, szombat | Külföld

Iráni konfliktus - Donald Trump: az amerikai hadiipar megnégyszerezi a különleges osztályú fegyverzet gyártását

Az Egyesült Államok hadiipari vállalatai megnégyszerezik a különleges osztályú fegyverzet gyártását - közölte Donald Trump amerikai elnök, miután a Fehér Házban fogadta a védelmi ipar legnagyobb cégeinek vezetőit pénteken.

2026. Március 07. 08:48, szombat | Külföld

Izraeli Védelmi Erők: 80-nál is több vadászbombázóval támadta Izrael Iránt

Izrael szombaton hajnalban több katonai célpont ellen hajtott végre légicsapást Iránban. A támadás során kulcsfontosságú létesítményeket vettek célba, köztük egy földalatti ballisztikusrakéta-gyárat és egy katonai akadémiát.

2026. Március 06. 14:00, péntek | Külföld

Izrael ismét iráni és libanoni célpontokat támadott, valamint támadásokat szenvedett el mindkét országból

Az izraeli hadsereg az Irán elleni háború hatodik napján, csütörtökre virradóan újabb iráni és libanoni célpontokat támadott, valamint támadásokat szenvedett el mindkét országból, ami miatt három légiriadó is volt az éjjel

2026. Március 06. 10:00, péntek | Külföld

Iráni konfliktus - Donald Trump részt akar venni Irán következő vezetőjének kiválasztásában

Donald Trump szerint neki is szerepet kell kapnia Irán következő vezetőjének kiválasztásában - az amerikai elnök erről csütörtökön beszélt egy interjúban.