Városlista
2026. április 23, csütörtök - Béla

Hírek

2012. Május 09. 07:11, szerda | Belföld
Forrás: OrientPress

Honnan származnak a lovak? - megoldódott a rejtély

Honnan származnak a lovak? - megoldódott a rejtély

Egy genetikai tanulmány azt mutatja: a lovakat először hatezer évvel ezelőtt háziasították Ukrajna mezőin. A háziállatok ezt követően elterjedtek Európában és Ázsiában, vad kancákkal keveredve.

A tanulmányt a PNAS folyóiratban publikálták.

A cambridge-i egyetem tudósainak kutatásában két versengő elképzelést vizsgáltak meg a lovak háziasításával kapcsolatban. Régészeti bizonyítékok arra mutatnak rá, hogy a lovakat az eurázsiai sztyeppe nyugati részén szelídítették meg. (Ukrajna, Délnyugat-Oroszország és Nyugat-Kazahsztán). A tudósok szerint lovaglásra használták őket és húsukért, tejükért tartották őket. Ugyanakkor ezek a régészeti nyomok - csakúgy mint a lótej maradványok, amiket az ősi időkben a Nyugat-Eurázsiai sztyeppéken találtak - nem szolgálnak elég mitokondriális DNS-ből származó bizonyítékkal. Ezek a tanulmányok azt feltételezik, hogy a háziasítás Európa és Ázsia több területén történt egyszerre.

Az új tanulmány nukleáris DNS mintákat vizsgált meg, melyeket 8 európai és ázsiai országban élő 300 lóból vettek. Ez megmutatta, hogy a lovak háziasítása eredetileg a nyugati sztyeppékről származik és a háziasítás elterjedése számos vadlovat is magába foglalt - számol be a BBC.

OrientPress Hírügynökség

Ezek érdekelhetnek még

2026. Április 23. 09:00, csütörtök | Belföld

Lőrincz Viktória és Ruff Bálint is szerepet kap az új kormányban

2026. Április 23. 06:47, csütörtök | Belföld

Mol: megérkeztek Ukrajnába a Barátság vezetéken az újraindulás utáni első kőolajszállítmányok

Megérkeztek Ukrajnába a Barátság vezetéken az újraindulás utáni első kőolajszállítmányok - közölte a Mol szerdán a Budapesti Értéktőzsde honlapján.

2026. Április 22. 14:00, szerda | Belföld

Május 9-re hívta össze az Országgyűlés alakuló ülését a köztársasági elnök

Május 9-én 10 órára hívta össze az új Országgyűlés alakuló ülését Sulyok Tamás köztársasági elnök - közölte a Sándor-palota az MTI-vel.