Városlista
2026. január 20, kedd - Sebestyén

Hírek

2020. Július 06. 15:04, hétfő | Külföld
Forrás: Shiri Zsuzsa, az MTI tudósítója jelenti - illusztráció: pixabay

Izrael sikeresen felbocsátott egy kémműholdat

Izrael sikeresen felbocsátott egy kémműholdat

Izrael sikeresen felbocsátott egy újabb kémműholdat - jelentette a Jediót Ahronót című újság honlapja, a ynet hétfőn.

A portál idézte az izraeli védelmi minisztérium közleményét, amely szerint az Ofek 16 nevű kémműhold Föld körüli pályára állt, és néhány órával útnak indítása után már megkezdte az adatok továbbítását. Az állami tulajdonban lévő Izraeli Légiipari Vállalat (Israel Aerospace Industries) mérnökei előbb tesztelik a műholdat, amely csak utána kezdi meg operatív tevékenységét.

Beni Ganz védelmi miniszter rendkívüli eredménynek nevezte a korszerű kémműhold kifejlesztését és sikeres röppályára állítását. "A technológiai fölény és az hírszerzés képessége elengedhetetlen Izrael állam biztonsága szempontjából" - mondta Ganz. Hozzátette, hogy Izrael azon 13 ország egyike, amely önállóan is képes műholdak felbocsátására. Izraelen kívül az Egyesült Államok, Oroszország, Kína, Franciaország, Olaszország, Egyesült Királyság, India, Japán, Dél-Korea mellett, Észak-Korea, Ukrajna és Irán rendelkezik ilyen képességekkel.

Izrael első, Ofek 1 nevű hírszerző műholdját 1988. szeptember 19-én lőtték fel, de akkor titokban tették ezt, hogy az ország térségbeli ellenségei nem értesüljenek az ország technológiai fejlettségéről. Legutóbb négy évvel ezelőtt, 2016. szeptember 13-án bocsátották fel az Ofek 11 kódjelű műholdat.

Címkék: izrael, műhold

Ezek érdekelhetnek még

2026. Január 20. 07:12, kedd | Külföld

Francia uniós biztos: az EU-nak megvannak az eszközei az új amerikai vámok elkerülésére

Az EU rendelkezik azokkal az eszközökkel, amelyekkel elrettentheti Donald Trump amerikai elnököt attól, hogy új vámokat vessen ki azokra az országokra, amelyek ellenzik Grönland amerikai annektálását

2026. Január 19. 07:21, hétfő | Külföld

Brit miniszterelnök: nem helyénvaló NATO-szövetségeseket vámokkal fenyegetni Grönland ügyében

Keir Starmer brit kormányfő vasárnap közölte Donald Trump amerikai elnökkel, hogy nem helyénvaló, ha az Egyesült Államok vámokkal fenyegeti saját NATO-szövetségeseit a Grönland feletti szuverenitásról folyó vitában.

2026. Január 19. 07:20, hétfő | Külföld

Egy év alatt 130 milliárd dollárral nőtt az orosz aranytartalék értéke

Az orosz aranytartalék értéke a nemesfém drágulása miatt egy év alatt rekord nagyságban, 130 milliárd dollárral (43 ezer milliárd forint) nőtt – jelentette a RIA Novosztyi hírügynökség az orosz központi bank adataira hivatkozva.