Városlista
2026. július 23, csütörtök - Lenke

Hírek

2013. Október 06. 05:00, vasárnap | Belföld
Forrás: mno.hu

Kutatók sikeresen hallgatták le az agyhullámokat

Kutatók sikeresen hallgatták le az agyhullámokat

A Stanford Egyetem kutatói rohamok során jelentkező agyi aktivitást konvertáltak zenévé.

Dr. Josef Parvizi neurológus és Chris Chafe professzor, zenekutató mintegy száz elektróda segítségével regisztrálta a rohamok során keletkező agyi aktivitást, és a mintázatot zenévé alakították át. Az egyes hullámokhoz az emberi hangtartományhoz közeli hangjegyeket rendelve jutottak el az agy zenéjéig.

A módszer során a hagyományos módszert jelentő eeg-vel térképezték fel a normál aktivitás, illetve a görcsroham során jelentkező elektromos hullámokat, melyek az idegsejtek kisülése miatt jönnek létre.

A módszer jelentősége túlmutathat egy érdekes kutatáson, ugyanis az így kapott hallgatózási lelet alapján könnyűszerrel el lehet különíteni a rohamos aktivitást a normál működésre jellemzőtől. A kutatók szerint az „agyi sztetoszkóp” az epilepsziás betegek diagnosztikájában jelent pontosabb alternatívát. A fejlesztés az egyetem Bio-X Interdiszciplináris Programjának keretein belül zajlott, mely 2000 óta fut, és mintegy 141 tudóst foglalkoztat.

Címkék: Tudomány-kutatás

Ezek érdekelhetnek még

2026. Július 23. 13:00, csütörtök | Belföld

NKA-ügy - Tarr Zoltán: tovább fokozódik a botrány

Tovább fokozódik a \"Hankó-botrány\", az ügyészség nyomozói kedden lefoglalták a Fidesz szervereit, szerdán pedig egy újabb embert vettek őrizetbe a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) támogatásai miatt folyó nyomozás ügyében

2026. Július 23. 10:00, csütörtök | Belföld

A legfőbb ügyész lemondása - Magyar Péter: az ország újabb Orbán-bábtól szabadult meg

A legfőbb ügyész lemondásával \"az ország újabb Orbán-bábtól szabadult meg\" - reagált a miniszterelnök Nagy Gábor Bálint bejelentésére.

2026. Július 23. 07:22, csütörtök | Belföld

Lemondott Nagy Gábor Bálint legfőbb ügyész

Nagy Gábor Bálint legfőbb ügyész szerdán benyújtotta lemondását, az erről szóló közlemény az ügyészség honlapján jelent meg.

2026. Július 23. 07:21, csütörtök | Belföld

Vitézy Dávid ismertette a vasútfejlesztés tízéves programját, az M3-as metró meghosszabbítását is bejelentette

Vitézy Dávid és Magyar Péter ismertette a tizenöt éves Baross Gábor Terv következő tíz évre szóló vasútfejlesztési munkatervét.