Városlista
2026. január 20, kedd - Sebestyén

Hírek

2012. Március 15. 07:11, csütörtök | Külföld
Forrás: STOP / MTI

Obama felelősségre vonást ígér az afganisztáni mészárlás ügyében

Obama felelősségre vonást ígér az afganisztáni mészárlás ügyében

A Pentagon fáradságot nem kímélve ki fogja vizsgálni annak a vérontásnak a körülményeit, amelyet a minap egy amerikai katona követett el Afganisztánban.

Az Egyesült Államok ugyanakkor továbbra is elkötelezettje az ottani háború "felelősségteljes" befejezésének - jelentette ki kedden Washingtonban Barack Obama amerikai elnök.

"Nyomon követjük a tényeket, akárhová vezessenek is bennünket" - mondta Obama a Fehér Házban.

"Szavatolni fogjuk, hogy mindenkit, aki részese volt ennek (az incidensnek), a törvény minden szigorával, maradéktalanul felelősségre vonnak majd" - jelentette ki az elnök, aki szerint a nyomozást az amerikai hatóságok úgy fogják lefolytatni, mintha a halottak "a mi állampolgáraink, a mi gyerekeink lennének".

Obama kijelentette, hogy az ártatlan életek elvesztése "összetörte a szívét".

A Fehér Ház álláspontja szerint nincs rá szükség, hogy felgyorsítsák a csapatkivonást Afganisztánból, ennek üteméről a NATO május 20-21-én megtartandó, chicagói csúcstalálkozóján határoznak majd. A The New York Times ugyanakkor úgy értesült, hogy folynak erről megbeszélések.

A mészárlást vasárnapra virradóra az amerikai hadsereg egy egyelőre nem megnevezett törzsőrmestere hajtotta végre. A vérengzés legkevesebb 16 halálos áldozatának zöme nő és gyerek. Az elkövetőről annyi szivárgott ki, hogy egy, a negyvenes éveinek derekán járó mesterlövész, aki Irakban 2010-ben traumatikus agysérülést szenvedett egy gépkocsibalesetben, de ezután alkalmasnak találták a szolgálatra. Az elkövető családját egy Washington állambeli bázison helyezték biztonságba.

Az incidens tovább fokozta az Egyesült Államok és Afganisztán között a bagrami bázison februárban lezajlott Korán-égetés miatt kialakult feszültséget, amely mintegy három tucat halálos áldozatot követelt.

Barack Obama kedden kijelentette, hogy az amerikai haderő folytatja az al-Kaida vezetésének likvidálását és mindent megtesz annak érdekében, hogy Afganisztán ne válhasson ismét a terrorszervezet menedékévé.

MTI / STOP

Ezek érdekelhetnek még

2026. Január 20. 07:12, kedd | Külföld

Francia uniós biztos: az EU-nak megvannak az eszközei az új amerikai vámok elkerülésére

Az EU rendelkezik azokkal az eszközökkel, amelyekkel elrettentheti Donald Trump amerikai elnököt attól, hogy új vámokat vessen ki azokra az országokra, amelyek ellenzik Grönland amerikai annektálását

2026. Január 19. 07:21, hétfő | Külföld

Brit miniszterelnök: nem helyénvaló NATO-szövetségeseket vámokkal fenyegetni Grönland ügyében

Keir Starmer brit kormányfő vasárnap közölte Donald Trump amerikai elnökkel, hogy nem helyénvaló, ha az Egyesült Államok vámokkal fenyegeti saját NATO-szövetségeseit a Grönland feletti szuverenitásról folyó vitában.

2026. Január 19. 07:20, hétfő | Külföld

Egy év alatt 130 milliárd dollárral nőtt az orosz aranytartalék értéke

Az orosz aranytartalék értéke a nemesfém drágulása miatt egy év alatt rekord nagyságban, 130 milliárd dollárral (43 ezer milliárd forint) nőtt – jelentette a RIA Novosztyi hírügynökség az orosz központi bank adataira hivatkozva.