Városlista
2026. január 20, kedd - Sebestyén

Hírek

2019. Február 13. 05:00, szerda | Külföld
Forrás: Bajnok Artúr, az MTI tudósítója jelenti - illusztráció: pixabay

Tovább nőtt a megújuló energia aránya az unióban

Tovább nőtt a megújuló energia aránya az unióban

Az Európai Unió a felhasznált energia mintegy 17,5 százalékát nyerte megújuló energiaforrásokból 2017-ben, szemben a megelőző évi 17 százalékkal, illetve az adatrögzítés 2004-es kezdetekor feljegyzett 8,5 százalékkal

- közölte az uniós statisztikai hivatal (Eurostat) kedden. A megújuló energia részaránya Svédországban volt a legmagasabb. Az 54,5 százalékos svéd arányt Finnország (41 százalék), Lettország (39 százalék), valamint Dánia (35,8 százalék) és Ausztria (32,6 százalék) közelítette meg leginkább. A lista végén Luxemburg állt 6,4 százalékkal, majd Hollandia 6,6 és Málta 7,2 százalékkal.

Tizenegy uniós állam - Bulgária, Csehország, Dánia, Észtország, Finnország, Horvátország, Litvánia, Magyarország, Olaszország, Románia és Svédország - már elérte a számára 2020-ra kitűzött célt, további kettő - Ausztria és Lettország - pedig kevesebb mint 1 százalékpontra áll a teljesítésétől.

A legnagyobb lemaradásban Hollandia és Franciaország van, előbbi 7,4, utóbbi 6,7 százalékponttal marad el a 2020-as nemzeti céltól. Őket Írország, Nagy-Britannia és Luxemburg követi.

A megújuló energia részesedése a 28 tagállam közül 19-ben nőtt 2016-hoz képest. Ezzel szemben ez az arány különböző mértékben ugyan, de Ausztriában, Bulgáriában, Csehországban, Lengyelországban, Horvátországban, Magyarországon, Portugáliában Romániában és Szlovákiában is csökkent.

Magyarországon 2004-ben 4,4 százalékot, 2016-ban 14,3 százalékot, 2017-ben pedig 13,3 százalékot tett ki a megújuló energia aránya az Eurostat szerint. A 2020-as nemzeti cél 13 százalék.

Az EU célkitűzése, hogy a megújuló energia teljes fogyasztáson belüli aránya 2020-ig 20 százalékra, 2030-ig pedig legalább 32 százalékra emelkedjen.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Január 20. 07:12, kedd | Külföld

Francia uniós biztos: az EU-nak megvannak az eszközei az új amerikai vámok elkerülésére

Az EU rendelkezik azokkal az eszközökkel, amelyekkel elrettentheti Donald Trump amerikai elnököt attól, hogy új vámokat vessen ki azokra az országokra, amelyek ellenzik Grönland amerikai annektálását

2026. Január 19. 07:21, hétfő | Külföld

Brit miniszterelnök: nem helyénvaló NATO-szövetségeseket vámokkal fenyegetni Grönland ügyében

Keir Starmer brit kormányfő vasárnap közölte Donald Trump amerikai elnökkel, hogy nem helyénvaló, ha az Egyesült Államok vámokkal fenyegeti saját NATO-szövetségeseit a Grönland feletti szuverenitásról folyó vitában.

2026. Január 19. 07:20, hétfő | Külföld

Egy év alatt 130 milliárd dollárral nőtt az orosz aranytartalék értéke

Az orosz aranytartalék értéke a nemesfém drágulása miatt egy év alatt rekord nagyságban, 130 milliárd dollárral (43 ezer milliárd forint) nőtt – jelentette a RIA Novosztyi hírügynökség az orosz központi bank adataira hivatkozva.