Városlista
2026. április 23, csütörtök - Béla

Hírek

2020. Január 22. 07:09, szerda | Külföld
Forrás: mti

Új brit-amerikai szerződés garantálja a Titanic roncsainak biztonságát

Új brit-amerikai szerződés garantálja a Titanic roncsainak biztonságát

Az amerikai és a brit kormány által aláírt nemzetközi szerződés garantálja ezentúl az atlanti-óceáni hullámsírjában pihenő Titanic roncsainak megőrzését és biztonságát.

A szerződés felhatalmazza a két ország kormányát, hogy engedélyt adjon vagy tagadjon meg a roncsok látogatásával és a hajón található tárgyak elmozdításával kapcsolatban.

A nemzetközi szerződésre azért volt szükség, hogy biztosítsák a végtisztességet a hajóval hullámsírba szállt a több mint 1500 utasnak és személyzetnek és garantálják a roncsok megőrzését.

A belfasti Harland és Wolff hajóműhelyben készült luxusgőzös 1912-ben az Atlanti-óceánt átszelő első útján jéghegynek ütközött és elsüllyedt.

A BBC News felidézte, hogy Nagy-Britannia már 2003-ban aláírta a szerződést a hajó maradványainak védelméről, a megállapodás azonban csak január 21-én lépett életbe azután, hogy 2019 decemberében Mike Pompeo amerikai külügyminiszter is jóváhagyta. A nemzetközi vizeken található roncsot eddig csak a víz alatti kulturális örökség védelméről szóló UNESCO-egyezmény védte.

Nusrat Ghani brit tengerészeti államtitkár "nagy jelentőségűnek" nevezte a megállapodás érvénybe lépését.

"Az óceán mélyén, két és fél tengeri mérföld (4 eze méter) mélyen nyugvó Titanic tragédiája a történelem legjobban dokumentált tengeri katasztrófája. Több mint 1500 ember nyughelyéhez méltó tisztelettel és érzékenységgel kezeljük" - fogalmazott a miniszter.

Mint hozzáfűzte, Nagy-Britannia szorosan együttműködve dolgozik a kérdésben a többi észak-atlanti országgal, köztük Kanadával és Franciaországgal a Titanic védelmén.

A Titanic roncsait 1985-ben találták meg 350 tengeri mérföldre (650 kilométerre) Új-Fundland kanadai partjaitól. 1986 óta folynak a tárgyalások több ország között a roncs védelméről szóló nemzetközi megállapodásról.

Címkék: roncs, szerződés, Titanic

Ezek érdekelhetnek még

2026. Április 22. 12:00, szerda | Külföld

Iráni konfliktus - Donald Trump: az amerikai haderő felkészült a bombatámadások folytatására

Donald Trump szerint a tűzszünet lejártát követően folytatódnak az Irán elleni amerikai bombatámadások, amire a haderő egységei felkészültek - az amerikai elnök erről egy interjúban beszélt kedden.

2026. Április 21. 14:00, kedd | Külföld

Kínai elnök: biztosítani kell a hajózás zavartalanságát a Hormuzi-szorosban

A hajóforgalom zavartalan fenntartására szólított fel a Hormuzi-szorosban Hszi Csin-ping kínai elnök, aki hétfőn telefonon egyeztetett Mohammed bin Szalmán szaúdi trónörökössel - jelentette a kínai állami média hétfőn.

2026. Április 19. 10:00, vasárnap | Külföld

Iráni konfliktus - Donald Trump megerősítette, hogy Irán ismét megpróbálta lezárni a Hormuzi-szorost

Donald Trump amerikai elnök megerősítette szombaton, hogy Irán ismét megpróbálta lezárni a Hormuzi-szorost, miközben tartanak a tárgyalások Washington és Teherán között.

2026. Április 18. 15:00, szombat | Külföld

Uniós szóvivő: jelenleg nincs üzemanyaghiány az Európai Unióban

Jelenleg nincs üzemanyaghiány az Európai Unióban, az Európai Bizottság azonban felkészül a repülőgép-üzemanyagok esetleges, továbbra is aggodalomra okot adó ellátási hiányára