Hírek
2017. December 04. 05:00, hétfő |
Külföld
Forrás: Sárközy Júlia, az MTI tudósítója jelenti:
Választás lesz Olaszországban, de kormányt az államfő alakíthat
A felmérések azt mutatják, hogy a korábban kétpólusú olasz politika három, egymással szembenálló politikai táborrá szakadt.
Egyre nagyobb a valószínűsége, hogy a következő parlamenti választásokon sem tudja megszerezni egyetlen politikai erő sem a kormányzáshoz szükséges többséget, ami az államfő által kinevezett "elnöki kormány" felállításához vezethet az olasz sajtóban vasárnap megjelent elemzések szerint.
Az Il Messaggero római napilapban közölt legfrissebb választási forgatókönyvek szerint a tavasszal esedékes parlamenti választások ismétet patthelyzetet teremthetnek az olasz politikában, ahogyan 2013-ban is történt. A jelenlegi választási rendszer ugyanis egyetlenegy pártnak vagy koalíciónak sem garantálja a kormányzáshoz szükséges többséget.
Az előrejelzések szerint a legszélesebb választói támogatottságot az ellenzéki Öt Csillag Mozgalom (M5S) élvezi, mégsem lesz képes megszerezni a választói körzetek többségét ahhoz, hogy a római parlamentben is többséggel bírjon. Ugyanez volt a helyzet 2013-ban is, amikor az M5S a szavazatok 25,6 százalékával a legnagyobb parlamenti pártnak bizonyult, kormányt azonban nem tudott alakítani.
Hasonlóképpen a helyzet balközép koalíciót vezető Demokrata Párt (PD) és a jobbközépet vezető Hajrá Olaszország (FI) esetében: mindkét erő mintegy 30-30 százalékos támogatottsággal bír, nem lesz elegendő erejük a kormányalakításhoz.
A felmérések azt mutatják, hogy a korábban kétpólusú olasz politika három, egymással szembenálló politikai táborrá szakadt. Az M5S elsősorban Dél-Itáliában erős, a jobbközép délen és északon egyaránt, a balközép pedig Közép-Olaszországban és északon.
A Corriere della Sera információi szerint megoldást egy esetleges "elnöki kormány" jelenthet. Vagyis ha a 2018-as választások után egyik párt vagy pátszövetség se lesz képes kormányt alakítani, Sergio Mattarella államfő állít fel egy részben politikai, részben szakértői csapatot. Ennek a kormánynak a fő feladata Olaszország gazdasági-pénzügyi megerősítése lehet, valamint végre egy olyan választási rendszer megteremtése, amely stabil kormánytöbbséget garantál. A Corriere szerint az elnöki kormány élére a jelenlegi miniszterelnök, Paolo Gentiloni kerülhet.
Az elnöki kormányhoz a pártok támogatására is szükség van, de sajtóinformációk szerint az M5S máris igent mondott. Így ugyanis nem kellene magára vállalnia a lehetetlen kormányalakítás felelősségét.
Elemzők szerint az elnöki kormány lehetősége tovább csökkentheti az olaszok választási kedvét. A választások időpontját még nem tűzték ki, márciusban vagy májusban lehetnek a következő olaszországi parlamenti választások.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Január 20. 07:12, kedd | Külföld
Francia uniós biztos: az EU-nak megvannak az eszközei az új amerikai vámok elkerülésére
Az EU rendelkezik azokkal az eszközökkel, amelyekkel elrettentheti Donald Trump amerikai elnököt attól, hogy új vámokat vessen ki azokra az országokra, amelyek ellenzik Grönland amerikai annektálását
2026. Január 19. 07:21, hétfő | Külföld
Brit miniszterelnök: nem helyénvaló NATO-szövetségeseket vámokkal fenyegetni Grönland ügyében
Keir Starmer brit kormányfő vasárnap közölte Donald Trump amerikai elnökkel, hogy nem helyénvaló, ha az Egyesült Államok vámokkal fenyegeti saját NATO-szövetségeseit a Grönland feletti szuverenitásról folyó vitában.
2026. Január 19. 07:20, hétfő | Külföld
Egy év alatt 130 milliárd dollárral nőtt az orosz aranytartalék értéke
Az orosz aranytartalék értéke a nemesfém drágulása miatt egy év alatt rekord nagyságban, 130 milliárd dollárral (43 ezer milliárd forint) nőtt – jelentette a RIA Novosztyi hírügynökség az orosz központi bank adataira hivatkozva.
